Podczas letnich upałów, zarówno ludzie, jak i psy odczuwają zmiany pogody. Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i apetyt naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego ważne jest, aby właściciele dostosowali karmienie swoich psów do ich indywidualnych potrzeb.
Letnie upały często sprawiają, że psy są mniej aktywne. Zdecydowanie łatwiej się męczą, chętniej za to odpoczywają w zacienionych miejscach. Mając to na uwadze, warto na ten okres serwować zwierzęciu nieco lżejsze pokarmy, uboższe w tłuszcze. Dzięki temu nasz pupil nie będzie leniwy, powolny i ospały.
Podawanie tej samej ilości kalorii przy wyraźnym zmniejszeniu aktywności mogłoby spowodować przybranie na wadze. Dlatego latem podawajmy psu lekkostrawną karmę oraz więcej wody do picia.
W upały, oprócz braku chęci do aktywności, możemy też zauważyć u pupila niechęć do jedzenia. Pies może niedojadać z miski lub w ogóle pominąć jeden czy dwa posiłki w ciągu dnia. Niektóre psy stosują głodówki i nie chcą jeść niczego przez dzień lub dwa.
Jeżeli taka sytuacja się nie przeciąga, nie ma powodów do niepokoju. Pamiętajmy jednak, by sytuacja, w której pies nie je nic trwała maksymalnie jeden lub dwa dni. W przeciwnym razie łatwo może dojść do odwodnienia.
Najważniejszą kwestią podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie psa. Woda stanowi około 50-60% masy ciała dorosłego psa i jakieś 80% masy ciała szczeniaka. Szczególnie latem pies narażony jest na utratę wody z organizmu.
Zawsze więc zapewnijmy psu dostęp do świeżej wody. Pies może ją pobierać zarówno z karmy mokrej, jak i pijąc wodę. Jej niezbędna ilość będzie zależała od poziomu aktywności pupila, jego masy, sposobu karmienia i ogólnego stanu fizjologicznego. Uśredniając, pies powinien dziennie otrzymać jej jakieś 50-60 ml na kilogram masy ciała. Psy karmione wyłącznie suchą karmą powinny pić nieco więcej niż te, które mają w diecie także karmę mokrą.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pokarm może być dla psa źródłem wody. Naturalnie mokra karma będzie mieć zdecydowanie większą wilgotność niż sucha. Podawanie jej psu w upały pomoże mu radzić sobie z wysokimi temperaturami, dodatkowo go nawadniając. Jeżeli jednak Twój pupil na co dzień je głównie suchą karmę, nie ma potrzeby drastycznie zmieniać jego diety.
Dobrym pomysłem jest podawanie psu mokrej karmy rano i w ciągu dnia, gdy temperatura powietrza jest najwyższa, a wieczorem karmę suchą, gdy temperatury są niższe. W ten sposób piesek otrzyma zbilansowany posiłek dostosowany do okoliczności, a jednocześnie nie odzwyczai się od stałych nawyków żywieniowych.
Pamiętajmy też, by wybierać karmę lekkostrawną, o niższej zawartości tłuszczu. Szczególnie zwracajmy uwagę, by mokra karma nie stała zbyt długo w misce, gdyż przy wysokich temperaturach znacznie szybciej się psuje.
Niejeden właściciel czworonoga w dobrej wierze podaje swojemu psu zimną karmę prosto z lodówki, sądząc, że to świetny sposób na schłodzenie w upalne dni. Czy to dobry pomysł? Absolutnie nie! Spożycie zimnej karmy prosto z lodówki może spowodować u psa zapalenie gardła lub przeziębienie.
Podsumowując, lato to czas spotkań na świeżym powietrzu, wyjazdów i wypoczynku, ale może być też wyzwaniem dla właścicieli czworonogów. Aby dobrze o nich zadbać, warto jeszcze przed nadejściem pierwszych upałów zastanowić się, jakie zmiany w diecie czy aktywności fizycznej będą konieczne dla lepszego samopoczucia psa.