Kości dla psa to temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy powinniśmy dawać naszym pupilom kości? Jeśli tak, to jakie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć, jak kości wpływają na organizm psa i jak wybrać te najbezpieczniejsze.
Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest to, że kości gotowane i smażone są niebezpieczne dla psów. Proces gotowania lub smażenia osłabia strukturę kości, co sprawia, że łatwo się łamie na drobne, ostre kawałki. Te kawałki mogą doprowadzić do zadławienia lub nawet przebicia przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli decydujemy się na podawanie psu kości, najlepiej wybrać kości surowe.
Kości z kurczaka, indyka, kaczki, gęsi, królika nie powinny być podawane psom. Są to tzw. kości pneumatyczne, które łatwo pękają i łamią się na drobne kawałki. Te kawałki mogą zaszkodzić naszemu psu, prowadząc do zadławienia lub uszkodzenia przewodu pokarmowego.
Objawy uszkodzenia przewodu pokarmowego, zadławienia czy przebicia jelita mogą przybierać różne formy. Jeśli nasz pies zazwyczaj jest ruchliwy i wszędzie go pełno, a nagle staje się apatyczny i osłabiony, może to być jedna z oznak niedrożności przewodu pokarmowego. Podobnie jak fakt, że pies biega dookoła własnej osi. Jeśli ma to miejsce po jedzeniu i nie ma formy zabawy, może to oznaczać, że nasz pies próbuje poradzić sobie z jakimś zalegającym w przełyku przedmiotem. Częstym objawem problemów z układem pokarmowym jest także biegunka oraz brak możliwości wypróżniania się.
Alternatywą dla tradycyjnych kości zwierzęcych, są wszelkiego rodzaju kości do gryzienia i czyszczenia zębów dla psa. Tego typu przekąski pomagają ścierać płytkę nazębną, poprawiają sprawność jelit i służą do pielęgnacji jamy ustnej. Wzmacnianie zębów czy niwelacja przykrych zapachów to kolejne zalety, jakimi charakteryzują się te przysmaki.
Wybierając przekąski dla psa, zwracajmy jednak uwagę na to czy posiadają one odpowiednie atesty. Zarówno w sklepach, jak i na Allegro kości dla psów sprzedawane są przez osoby, chcące zrobić łatwy interes na naszej niewiedzy. Sprzedają one produkty, które nie mają odpowiednich zezwoleń. Standardowym jest posiadanie atestu Polskiego Towarzystwa Weterynaryjnego.
Kości dla psa to niezwykle rozbudowane zagadnienie. Jeśli nie mamy dostatecznej wiedzy, lepiej zastąpić je innymi przysmakami. Jeśli jednak zdecydujemy się na podawanie kości, należy pamiętać o kilku zasadach, które zapewniają bezpieczne żucie kości przez naszego psa. Pamiętajmy, że zdrowie naszego psa jest najważniejsze!